Programy do nawigacji, rejestracji treningów i tras cześć 1.

Wycieczki rowerowe, zawody i dalekie wyprawy łączy jedna sprawa: warto wiedzieć ile czasu jak daleko i jaką trasą jechaliśmy. Możemy znać te wszystkie wartości (lub jeszcze wiele więcej) jeśli korzystamy z aplikacja sportowych do rejestracji treningów/tras. Jest coraz łatwiejsze i tańsze, bo większość z nas używa obecnie telefonów umożliwiających instalację przynajmniej jednej z aplikacji, a nasze abonamenty telefoniczne mają dostępne pakiety transmisji danych.

www.endomondo.com

  http://www.locusmap.eu/

 

 www.oruxmaps.com

 www.sports-tracker.com

 www.strava.com

Na początek uprzedzę, że nie mam zamiaru rozpisywać się tu na temat wszystkich opcji i funkcji programów. Porównywać ich możliwości i koszty użytkowania. Chcę tylko zasygnalizować możliwości, by każdy zapoznał się dogłębnie samodzielnie i zdecydował co najbardziej mu pasuje.
NOKIA 5800

Z zaprezentowanych aplikacji jako pierwszej zacząłem używać program sports tracker, bo dysponowałem telefonem NOKIA 5800 z systemem operacyjnym Symbian i tylko taki program mogłem zainstalować. Mój pierwszy odnaleziony, zarejestrowany telefonem ślad pochodzi z 13 stycznia 2008 r
Moje pierwsze doświadczenia z urządzeniami z technologią GPS były w ramach testów urządzeń TIMEX'a w skład których wchodziły aż cztery urządzenia:
Mój pierwszy kombajn do rejestracji treningów.
  1. zegarek;
  2. odbiornik GPS;
  3. rejestrator;
  4. pulsometr.
Urządzenia te otrzymałem na rok i w tym czasie niewiele razy korzystałem z całego zestawu. Ręcznie kopiowałem potrzebne dane z powodu braku możliwości współpracy oprogramowania do zarządzania  danymi w systemie Windows 2000, który posiadałem w swoim komputerze. na tamte czasy była to tak zaawansowana technologia, że niewygody związane z zakładaniem na siebie tylu urządzań były praktycznie pomijalne nawet podczas startu w maratonie.

Prezentacja trasy na mapie wraz z lokalizacją zaimportowanych zdjęć.

Wracając jednak do aplikacji i pierwszej z nich czyli Sports Tracker, to w porównaniu z urządzeniami opartymi o konstrukcję zegarków i urządzeń im towarzyszących, aplikacja na telefon dawała znacznie więcej możliwości. Jedną z moich ulubionych była mapa z prezentacją przebiegu trasy dostępna w trakcie biegu lub po zakończeniu po zalogowaniu na stronie aplikacji. Bardzo ciekawą funkcjonalnością było automatyczne importowanie zdjęć zrobionych na trasie telefonem, które były pozycjonowane na mapie zgodnie z miejscem ich wykonania.

Wykresy prędkości biegu i wysokości na trasie.
Kolejną możliwością aplikacji była wizualizacja na wykresach prędkości i wysokości na trasie w funkcji czasu lub odległości. Dostępne też były miedzy innymi: czas biegu, dystans całkowity, średnia prędkość, a po uzupełnieniu danych w profilu: ilość palonych kalorii. Automatycznie lub ręcznie można było zapisywać międzyczasy i generować je z pliku dla różnych wielkości odstępów od 0,5 km do 10 km.

Dane, które można odczytać po zakończeniu rejestracji trasy.
Zaprezentowane tu zrzuty ekranowe pochodzą z najnowszej wersji strony aplikacji, która wizualnie zmieniła się nieco, ale chodziło mi o zilustrowanie opisywanych w temacie funkcji.

Początkowo chciałem opisać pobieżnie wszystkie mi znane aplikacje w jednym wpisie, ale doszedłem do wniosku, że poświęcę każdą część jednej lub kilku podobnym, tak nie zanudzić zbyt dużą ilością materiału naraz.