Programy do nawigacji, rejestracji treningów i tras cześć 2.

Przygotowując pierwszą część z cyklu artykułów o aplikacjach do rejestracji tras/treningów natrafiłem na wiele nowych, o których do tej pory nie wiedziałem. Jedną z takich okazała się aplikacja Roberta Waśkowca - Navime Sports Tracker.

Zrzut ekranu z aplikacji Navime.
Aplikacja napisana przez Polaka, który (według opinii internautów) ciągle uaktualnia swoje dzieło i szybko reaguje na wszelkie sugestie związane z działaniem i funkcjonalnością. Jest to pierwszy atut zarówno dla preferujących język ojczysty i dla wymagających , którzy chcieli by nowych brakujących funkcji. Aplikacja posiada wersję mobilna na telefony z systemem Android oraz witrynę www.navime.pl na której mamy możliwość rozbudowanej konfiguracji i statystyk.

Zrzut ekranu strony www.navime.pl
Aplikacja na telefon nie wymaga założenia konta i pracuje autonomicznie, a zapisane dane mogą być przenoszone do innych aplikacji. Po zarejestrowaniu się w serwisie zyskujemy jednak wygodę automatycznego dodawania zapisanych tras do profilu, które następnie możemy analizować w rozbudowanym systemie. Możemy też rejestrować trasy przy użyciu innych urządzeń takich jak sprzętowe rejestratory GPS, nawigacje turystyczne i samochodowe, aplikacje na urządzenia mobilne z GPS. Jeśli jesteście posiadaczami np. urządzenia z "nadgryzionym jabłkiem" lub "kolorowym oknem" nie musicie się martwić, że nie możecie używać aplikacji Navime. Wystarczy, że zarejestrujecie trasę w dowolnym oprogramowaniu i wyeksportujecie plik w jednym z formatów:


  • OziExplorer (*.plt);
  • GPS eXchange Format (*.gpx) - np. Garmin;
  • Google Earth (*.kml);
  • Garmin PCX5 (*.trk);
  • Garmin urządzenia treningowe np. Forerunner (*.tcx).

Dodawanie aktywności wyeksportowanych w różnych formatach.
Dodatkowa zaletą Navime jest możliwość importu wielu plików jednocześnie co ułatwia np. wczytanie wszystkich danych zgromadzonych do tej pory. Jest też bardzo przydatna funkcja importu danych ze starszych modeli zegarków Garmin np. Forerunner 310XT, 910XT oraz funkcja ręcznego wprowadzenia danych wraz z możliwością wrysowania trasy na mapie (przydaje się jak mamy awarię lub jechaliśmy bez urządzenia).

Dodawanie aktywności wyeksportowanych z zegarków Garmin i ręczne wprowadzanie danych.
 Jeśli zaimportowaliśmy już nasze dotychczasowe sukcesy to możemy rozpocząć zabawę ze statystykami i porównaniami. Wybierając z Menu na stronie Dodatki > porównaj aktywności mamy dostęp narzędzia do bardzo szczegółowej analizy naszych tras. Ilość porównywanych parametrów jest ogromna i w zależności jakie dane zostały zarejestrowane w pliku powiększa się ich ilość. Autor aplikacji wycisnął co się tylko dało z plików z danymi ;-).

Opcja porównania wybranych tras.
Kolejną opcją, która zaciekawiła mnie zanim zacząłem używać aplikacji do rejestracji tras jest funkcja planowania trasy i wyznaczania jej profilu. Kiedyś przez przypadek szukając narzędzi trafiłem na tą opcję nie wiedząc nawet, że to jedna z funkcjonalności tej aplikacji. Dostęp do tej opcji jest możliwy z Menu po wybraniu opcji Dodatki > wyznaczanie i planowanie trasy. W bocznym Menu w zakładce Analiza > otrzymujemy dostęp do potężnego narzędzia do analizy własnych lub cudzych postępów ;-). Prz

Przy okazji wyszło na jaw że lider rankingu dużo podróżuje.
Odkrywam coraz to nowe funkcje i możliwości zastosowania tej aplikacji i prawie co chwila znajduję coś nowego i praktycznie nie mam pomysłu jak by ją jeszcze usprawnić. Może rozbudować zakładkę sprzęt w formie struktury drzewa z możliwością określenia czasu rozpoczęcia eksploatacji tak by np. śledzić ilość przejechanych km na nowej kasecie i łańcuchu. 

Z tego co widzę, to po opisaniu kolejnych aplikacji wrócę do Navime bo zamierzam ją przetestować do zaplanowania i przejechania trzeciego etapu dookoła Polski, który zaplanowałem na początek czerwca.